דרך הלימוד

ללמד זה קל נכון? קחו מורה שמסביר טוב והרי לכם הצלחה. או שלא? פרויקט הפיל נוסד מתוך הבנה שלימודים מכילים הרבה יותר מהעברת מידע. חינוך ביסודו, זהו תהליך של חיבור בין המורה לתלמיד שדורש הבנה, אמון ושיתוף פעולה. יש מקרים שבהם התלמיד לא מוכן או לא מסוגל לקלוט מידע חדש, אז מה עושים? 

אנו דואגים שהמורים שלנו יטמיעו את הערכים הבאים


 • העלאת תחושת המסוגלות של הפרט

  מסוגלות עצמית היא תפיסתו של הפרט לגבי עצמו .ככל שהבטחון העצמי של התלמיד בעולם הלימודים גדל, תחושת המסוגלות העצמית שלו גודלת, וסיכויי הצלחתו עולים.

  צוות המורים דוחף את התלמידים קדימה! המורים נותנים חיזוקים חיוביים ויחס אישי לכל ילד, וכך מגבירים את תחושת המסוגלות העצמית של התלמיד. התלמיד מגלה שהוא יכול לפתור בעיות נרחבות שלא קשורות בהכרח לחומר שיש בכיתה. הוא מבין שבעצם הוא קיבל כל השנים האלה כלים להיות אדם תותח שיכול לפתור כל בעיה. אחרי שהוא עובר את התהליך הזה - פתאום הלימודים בכיתה לא נראים מאיימים כ"כ..

 • בניית יחסי מורה-תלמיד-חבר

  אנו  הבנו שהנוער של היום זה ממש לא הנוער שאנחנו חושבים שהוא. אנחנו רגילים להשוות הכל לגיל ההתבגרות שלנו אבל אנחנו שוכחים שזה היה לפני יותר מ-15 שנה.. הנוער משתנה ורוצה יחס אחר לפי דעתנו. לכן המורים שלנו דואגים ליצור קשר איכותי וחברי עם התלמיד,על מנת ליצור נאמנות להתקדמות דואלית.  תחושת המחויבות ההדדית נוצרת במהלך השיעור/הפעילות או ביצירת קשר טלפוני במהלך השבוע כדי שהתלמיד יישאר במסלול הנכון. בנוסף, חשוב לנו שהתלמיד יבין שיש לו דמות חדשה בחיים שלו שיכולה לתת מענה לכל עולם הלימודים ולכל בעיה שיש לו בחייו האישיים.

   

 • נבואה שמגשימה את עצמה

  זהו מונח פסיכולוגי הטוען שישנן נבואות שמגשימות את עצמן.

  נסביר באמצעות דוגמא: ילד מסוים מנסה לקלוע זריקה לסל. פעם אחת הילד מאמין שהוא ייקלע את הזריקה הזאת. פעם אחרת הילד מאמין שהוא הולך להחטיא. מה יקרה? כמובן, שהסיכויים לקלוע יהיו הרבה יותר גבוהים כאשר הילד מאמין שהוא הולך לקלוע! נבואה שמגשימה את עצמה קשורה באופן ישיר לתחושת המסוגלות העצמית! הילד מאמין שהוא מסוגל לקלוע.

   אנו בפיל, נוכחים לראות שזהו כלי מאד חזק, כל פעילות שלנו – אנו מסבירים לתלמידים איזה כלים הם יקבלו ומסבירים להם שבסוף הפעילות הם (התלמידים) ידעו לעשות את מה שלימדו אותם! בכך, אנו עוזרים לילד להגשים את הנבואה ולצאת מחוזק מהפעילות. ראינו הצלחה מסחררת בעזרת כלי מדהים זה.

 • לימוד בגובה העיניים

  להתחבר לתלמיד וליצור אמפטיה. חינוך משמעותי יכול לקרות רק כאשר הילד מתחבר ומעריך את המחנך שלו. כדי להגיע לזה צריך להראות לתלמיד שאנחנו איתו, שהמורה מזדהה עם מה שעובר על התלמיד ומסוגל לדבר איתו בשפה שהוא מבין ובצורה חברית. כל זאת תוך שמירה על המטרה המשותפת – קידום התלמיד בתחומים רבים ומגוונים. כשתלמיד נפתח ומספר - זאת ההזדמנות של המורה לעשות פריצת דרך.

”חינוך זה מה שנשאר אחרי ששכחנו את כל מה שלמדנו בבית הספר”        אלברט איינשטיין