חשבון / אנגלית חווייתי

 

 

whatsapp-image-2016-10-05-at-21-31-50-1

מה שהתחיל כניסוי של חברת הפיל, הפך תוך שנה לתוכנית מאושרת של משרד החינוך. אנו גאים להפעיל את התכניות "חשבון חוויתי" ו"אנגלית חוויתי" בגוש דן, כחלק ממערכת השעות של בתי הספר.

תחילה, ניסינו לפתח יכולות למידה שונות וחדשניות אצל הילדים כאשר ניסינו לשלב תרגול חשבון או אנגלית תוך כדי תנועה, ספורט ותחרות. לאחר מספר מפגשים כבר גילינו, שהילדים מרוצים, לומדים ונהנים.

מטרת העל של הפרויקט היא הורדת האנטיגוניזם למקצועות הריאליים המתפתח בגיל בית ספר יסודי. כמובן בנוסף, הילדים מקבלים שיעור חינוך גופני נוסף, ושיעור תרגול המותאם לחומר שנלמד באותו רגע במהלך השנה.

בבתי הספר, התכנית שלנו היא חלק מתל"נ – תכנית לימודים נוספת המעשירה את הילדים בשיעורים נוספים שלא קשורים בהכרח למקצועות הקבועים במערכת. בנוסף לבתי הספר, אנו מפעילים את התכניות גם בתור חוגים בצהרונים שלנו, ובצהרונים אחרים.

 איך זה עובד?

 

פיצת השף:

השף (המורה) עומד במרכז המגרש, שם קונוס על הראש (כמו כובע של שף) והילדים מחולקים מולו לשלושה ארבעה טורים. כל טור מקבל תוספת ששמים על פיצה כמו: זיתים, פטריות, גבינה וכו', והילדים בטור הופכים בזמן המשחק לתוספת שקיבלו. התוספת שהם מקבלים היא כמובן באנגלית, והילד מבין את פירוש המילה באנגלית. השף מכריז על איזו פיצה הוא רוצה להכין ומחליט לדוגמה: "I want to make pizza with… cheese and mushrooms!"

הטורים (התוספות) שהשף הכריז עליהם, צריכים לרוץ לצד שני ולעבור את השף בלי שיתפוס אותם וישים אותם על הפיצה. ילד שנתפס, נכנס ל"תנור", עושה 10 סיבובים במקום, וחוזר למשחק. תתפלאו לראות איך הילדים זוכרים כבר אחרי משחק אחד 5-10 מילים.

 

 nii2

 


 

הרפסודה:

מחלקים את הכיתה ל-2 קבוצות. לכל קבוצה יש מספר חישוקים לפי גודלה (בערך 5 חישוקים). החישוקים הופכים בזמן המשחק לרפסודות, ואסור לאף אחד מהילדים לדרוך על הרצפה (כי אז הם יטבעו בים). תוך כדי חשיבה ושיתוף פעולה, הילדים צריכים להעביר כל הזמן רפסודות עם כיוון התנועה על מנת להגיע לכרטיסיות שתלויות באיזור המשחק. על הכרטיסיות ישנן בעיות מילוליות\תרגילים חשבוניים\או כל בעיה הרלוונטית לחומר הלימוד. מטרת הקבוצות היא להצליח לפתור מספר רב יותר של כרטיסיות במשך זמן נתון.

פגע בתרגיל:

כל תלמיד בתורו מרים כרטיסיית תרגיל, פותר אותה וצריך לקלוע לתשובה. הקונספט עובד במיומנויות שונות – קליעת פריסבי לחישוקים תלויים מהתקרה, בעיטת כדור-רגל לצורות על השער, או אפילו קליעת טבעת גומי לקונוס.